Už vás někdy napadlo, které internetové stránky jsou pro Čechy ty vůbec nej a kam česká populace ráda na internetu zabrousí? Pak věnujte trochu pozornosti tomuto článku a možná budete překvapeni, stejně jako jsem byl já.
Každou chvíli vídáme na internetu různé statistiky úspěšnosti webových stránek ze „zaručených“ zdrojů, ale nikdy „se nejde“ přes desítku. Já jsem se proto rozhodl vytvořit článek o dvacítce nejoblíbenějších stránek, na které Češi chodí. Vbrzku se rovněž můžete těšit na stejně koncipovaný článek o nejoblíbenějších serverech na Slovensku a na závěr tohoto seriálu se podíváme na globálně nejoblíbenější weby z celého internetu. Všechno ale pěkně popořadě – nejdříve ty „české“. Takže, pojďme na to.
1) – Seznam.cz
Česká jednička mezi vyhledávači. Jde o nejnavštěvovanější, ale také jeden z nejstarších internetových portálů na českém internetu. Jeho historie sahá až do roku 1996, kdy byl založen Ivem Lukačovičem, který je i nadále jeho majoritním vlastníkem. Seznam.cz byl prvním českým katalogovým vyhledávacím serverem, který si za dobu své existence až do dnešních dnů vypěstoval návštěvnost cca 2 milióny lidí denně. Seznam ale není jen vyhledávačem, ale i poskytovatelem celé řady služeb, které se rovněž objevují v TOP 20 nejoblíbenějších stránek. Jsou to například: lide.cz, spoluzaci.cz nebo třeba hry.cz a spousta dalších.
Seznam.cz velmi vydělal na reklamní kampani svého největšího konkurenta centrum.cz, který již před několika lety přišel s takřka geniální reklamou, ve které sehrál hlavní roli tak trošku „vypečený“ buldoček Bobík. Tato reklama, která měla centrum.cz katapultovat na první příčku v návštěvnosti paradoxně pomohla Seznamu, který si takto ještě více upevnil svoji dominantní pozici. Zajímavé na tom celém je, že spousta lidí se i dnes domnívá, že Bobík, kterého zná snad každý, byl reklamou na Seznam.cz. A to jsme si na centrum.cz mohli tohoto veselého buldočka užít hned ve dvou vlnách reklam.
2) – Google.cz
Google je fenoménem sám o sobě. Této firmě, která nyní sídlí v Mountain View - Silicon Valley v Kalifornii se podařilo vytvořit nejúspěšnější světový internetový vyhledávač, na němž probíhá celých 47,7% veškerého vyhledávání na internetu. Vyhledávač každodenně obslouží přes 200 milionů dotazů a kromě webových stránek umí prohledávat také obrázky, diskusní skupiny, zpravodajské servery a nabídky on-line prodeje. V červnu 2005 dokázal Google hledat v 8,05 miliardách stránek, 1,3 miliardách obrázků a více než miliardě zpráv z diskusních skupin. Oblíbenost Googlu ale pramení také z jeho rozhraní, které je lokalizováno do celé řady jazyků, včetně češtiny. Když jsem v souvislosti s Googlem „mluvil“ o fenoménu, měl jsem na mysli termín „google it“, což je specifický pojem, který v dnešní době definuje hledání na internetu. V češtině pro tento termín existuje třeba ekvivalentní slůvko „Googlovat“, či „Googlit“. Také není bez zajímavosti, že toto slovíčko má již od roku 2006 svoje místo v Oxford English Dictionary (Oxfordském anglickém slovníku).
Geneze vzniku slovíčka „Google“, respektive pojmenování tohoto serveru je poměrně zajímavá. Vychází z termínu „googol“, kterým synovec amerického matematika Edwarda Kasnera označil číslo, složené z jedničky a stovky nul (10100).
Bez zajímavosti není ani technické zákulisí provozu tohoto serveru, které je zajištěno přes takzvané „serverové farmy“. Těch je několik a všechny zajišťují bezproblémový chod tohoto populárního vyhledavače. A co že na takové serverové farmě najdete?
3) – Youtube.com
Velice populární video-streamový server. Ať už potřebujete najít konkrétní klip vašeho oblíbeného interpreta nebo jen hledáte prostor pro vlastní prezentaci, je Youtube.com to pravé místo. Můžete si sem nahrávat videa z dovolených nebo klidně i soukromé video-vzkazy Prostě a jednoduše stačí nahrát svoje video přes patřičný formulář do databáze a za chvíli se už o něj můžete dělit se svými přáteli, či kolegy. Tento server byl založen v roce 2005 a za tu dobu zaznamenal přes 100 milionů návštěv. V listopadu 2006 koupila Youtube.com společnost Google a dala za něj 1,65 miliardy dolarů. Sami asi uznáte, že takovéto zúročení během jednoho roku není vůbec špatné.
4) – Centrum.cz
Jeden z našich elitních vyhledávačů, na který se nejlépe hodí přízvisko – „věčně druhý“. Právě tento vyhledávací portál přišel s veleúspěšnou reklamní kampaní v čele s populárním Bobíkem, který paradoxně přinesl úspěchy konkurenčnímu Seznamu. Server Centrum.cz vznikl v roce 1997 pod taktovkou společnosti NetCentrum. O tři roky později vznikl na slovenském internetu paralelní projekt Centrum.sk. V prosinci loňského roku ovšem došlo k prodeji tohoto portálu a vládu nad ním převzala nadnárodní společnost Warburg Pincus. Tato společnost následně odkoupila i vyhledávačovou trojku Atlas.cz, aby tak mohla lépe bojovat se Seznamem o lepší místo na slunci. Změny, spojené s akvizicí ovšem jen rozladily tehdejší zaměstnance Atlasu, kteří tak veřejně nabízeli své služby na stránce odpojeni.cz.
.
5) – Lide.cz
Lide.cz je velmi populární služba, kterou zaštiťuje Seznam.cz. Jde v postatě o on-line komunitu s profily, kde můžete komunikovat se svými přáteli, zvát je na chat, seznamovat se a tak podobně. Na Lidech najdete kromě jiného i seznamku, blogy a další vzájemně propojené „seznamácké“ služby, včetně Spolužáků (spoluzaci.cz)., či serveru hry.cz. Jako vstup na tento portál můžete využít jakoukoliv službu, kterou Seznam.cz nabízí, postačí vám kupříkladu registrace na email.cz.
6) – Novinky.cz
Největší český zpravodajský internetový portál, který je integrovaný do hlavního interface Seznamu. Díky tomu má také velmi vysokou návštěvnost a popularitu. Novinky jsou členěny do mnoha hlavních kategorií, jako jsou například „Krimi, Kultura, Horoskop, Ekonomika, Bydlení, Cestování nebo Internet a PC. Naleznete zde vždy aktuální a čerstvé zprávy z celé řady odvětví a oborů, z domova i ze světa.
7) – iDnes.cz
Dalším zástupcem internetového zpravodajství je portál idnes.cz, který patří společnosti MAFRA a. s. Stejně jako na Novinkách i na idnes.cz (které je internetovou obdobou papírového deníku Mladá fronta) najdete celou řadu kategorií od klasických zpráv přes sport, kulturu, mobil, bydlení nebo zdraví až po cestování. Rovněž zde najdete rychlé odkazy na počasí, e-mail, video a nabídky pracovních příležitostí. Stejně tak je tu i odkaz na jízdní řády (jizdnirady.cz), rajce.cz (úložiště fotografií), ukazse.cz (seznamovací komunita) a další weby, které jsou ve vlastnictví společnosti MAFRA a.s.
8) – Super.cz
Česká jednička mezi bulvárním internetovým zpravodajstvím. Pokud vás zajímá, co „podstatného“ se za posledních 24 hodin událo ve světě českých i zahraničních celebrit, je tento portál tím pravým místem pro ukojení vaší nenasytnosti. Můžete si například přečíst, jestli to Agáta Hanychová myslí s novým přítelem opravdu vážně nebo se dozvědět, že Jiří Langmajer místo práce vymetá bary. Inu, někdo má rád holky a někdo zase super.cz :-). Rovněž zde najdete velkou spoustu fotografií oblíbených i méně oblíbených celebrit.
9) – Libimseti.cz
Tento zpočátku nenápadný server, založený na geniální myšlence prezentace vlastních profilů a fotografií se rozrostl do obludných rozměrů a dneska je z webu libimseti.cz devítka v TOP 20 žebříčku nejoblíbenějších stránek v České republice. Komunitní portál „Líbím se ti“ je podobně jako lidé založen na profilech, které si zde jednotliví uživatelé vytvářejí a stejně tak jako na lidech i zde se můžete seznamovat, posílat si vzkazy, ale také někoho pozvat na rande, přidat si ho do přátel nebo si jen tak brouzdat novými profily a hodnotit nové tváře. Před několika lety se libimseti.cz tvářilo docela nenápadně, ale dnes má několikrát do roka hromadné party v celé řadě krajských měst a věřím tomu, že majitel tohoto serveru si určitě musí mnout ruce nad svojí dřívější jasnozřivostí a prozřetelností.
10) – Spoluzaci.cz
Vskutku geniální služba, kterou můžete spolu s dalšími najít na Seznamu. Na počátku asi stála touha po znovuspatření bývalých spolužáků a takhle nějak zřejmě tento server vznikl. Jde v podstatě o to, že si vytvoříte svojí vlastní virtuální třídu, do které jste někdy chodili a tam si můžete přidávat všechny konkrétní spolužáky a spolužačky. Ti se pod svoje jméno následně zaregistrují, a i když třeba bydlíte na druhém konci světa, tak můžete se svými kamarády a bývalými školními souputníky vesele komunikovat prostřednictvím této online služby. Ve třídě můžete psát vzkazy na virtuální nástěnku, stejně jako přidávat fotky do galerie nebo psát do hromadné diskuse. Spolužáci se ale neomezují pouze na jednu třídu - přítomni můžete být klidně v několika najednou a užívat si tak hezké chvíle s lidmi, které jste třeba už roky, či desítky let neviděli.
11) – Blog.cz
Blog nebo chcete-li webový záznamník je hojně využívaná služba, která se těší oblibě nejen v zahraničí, ale také u nás. Důkazem toho je portál jménem blog.cz, který právě tuto službu zprostředkovává. Na počátku tohoto fenoménu stály portály, jako blogspot.com a podobné, jejichž je blog.cz obdobou. Každý, kdo má chuť prezentovat svoje myšlenky, texty nebo třeba fotky si tady může doslova během pár minut založit vlastní webové stránky, či spíše stránku, kam pak může pravidelně přispívat. Na zájemce tu čeká mnoho různých designových šablon, takže stačí vybrat pouze vzhled a za chvíli už se může bloggovat. Blog.cz před nedávnem koupila televizní společnost Nova, která se zřejmě chystá na velkou expanzi do světa internetu (pro tuto myšlenku hovoří i zřízení online televize – tn.cz). Nejrozšířenější formou blogů jsou povětšinou blogy teenagerské, plné srdíček a obecně velkého obsahového mišmaše. Dost často se také objevují warezové blogy, které má ale provozovatel povinnost z legislativních důvodů rušit. Zde se objevují odkazy na hry, filmy, či aplikace ke stažení.
12) – Sport.cz
Tyto stránky se zaměřují na aktuální zprávy, články a analýzy ze světa sportu. Je jedno, jestli hledáte fotbal, hokej, formule, atletiku nebo třeba tenis – na stránkách sport.cz najdete takřka vše. Možná i proto se jedná o nejoblíbenější sportovní stránku na českém internetu. Stejně jako Novinky.cz, či Super.cz i Sport.cz je integrován do hlavní stránky Seznamu, a proto nemusíte pro sportovní novinky chodit daleko. Stačí jen zabrousit na Seznam.cz.
13) – Aukro.cz
Portál Aukro.cz je českou obdobou celosvětově velmi úspěšné aukční síně ebay.com, která existuje po světě v celé řadě jazykových mutací. Pokud chcete něco prodat, stačí zajít sem a dát „to“ do aukce. Veškeré prodejní nabídky jsou zde řazeny do kategorií a podkategorií. Nakupuje se buď standardním přihazováním (jako v klasické aukci), kdy vyhrává nejvyšší nabídka nebo se prodává formou tzv. „kup teď“, kdy si prodejce vyhradí cenu, za kterou je věc ochoten okamžitě prodat a tato částka je pak konečná. Uživatelé mají své osobní účty, které jsou ocejchovány kladnými a zápornými body (stejně jako na ebay.com). Lidé, kteří splní určitou hranici kladných bodů, dostanou titul „super prodejce“ a naproti tomu podvodníci a nesolidní uživatelé s negativními body dostanou na Aukru padáka a jejich profil zůstane navždycky zablokován jako trvalé memento pro případné sympatizanty, či vyznavače podobného typu „podnikání“.
14) – Email.cz
E-mail.cz je jednou z nejvyužívanějších služeb na Seznamu. Jde o e-mailový portál, který je v Česku nesmírně populární (kromě domény „seznam“ nabízí také „email“, „post“, „firmy“, „spoluzaci“ atp.). Bohužel, po častých výpadcích a problémech, které Seznam v loňském roce měl, celá spousta lidí přesedlala na jiné „koně“ a tím pádem e-mail.cz dost ztratil v oblasti návštěvnosti. Nyní se už ale zdá být v pořádku a tak se mu příznivci začínají pomalu ale jistě vracet. E-mailová schránka na Seznamu nabízí 10 MB prostoru, který si po zaslání 1 SMS můžete rozšířit na 2 GB, což je ale v dnešní době docela málo, když uvážíte, že Google nabízí schránku, která má od počátku nějakých 6,8 GB a tento prostor se stále zvětšuje.
15) – Google.com
Tento unikátní server jsme si probrali už v úvodu, takže vás odkážu tam a snad jen doplním, že Google kromě vyhledávače poskytuje i celou řadu služeb, jako je:
16) – eStranky.cz
Estranky jsou velice oblíbeným prostorem pro uživatele, kterým nestačí obyčejný blog a rádi by si založili svoje webové stránky, ale nechtějí platit za doménu a za hosting. Velkou výhodou Estranek je celá řada šablon, ze kterých si stačí pouze některou vybrat, a pak už můžete jenom upravovat web k obrazu svému. Nemusíte se ale přes míru mořit s html kódem a hlavně s designem. Tyto šablony jsou totiž skutečně na velmi dobré úrovni a postačí jak k „opentlení“ vašeho osobního webu, tak klidně i na prezentaci vaší firmy. Poskytovaný prostor na Estránkách je od 30 MB a 1 GB přenosu dat měsíčně (které jsou zdarma), až po komerční a placené varianty s 5 GB prostorem a 10 GB měsíčním přenosem dat. Na Estrankách můžete publikovat jak svoje texty, či fotografie, tak třeba i videa nebo firemní prezentace. Je to opět jen a jen na vás.
17) – Stream.cz
Projekt internetové televize, který se stejně jako libimseti.cz rozrostl z nenápadného projektu do rozměrů, v jakých ho známe dnes (nově je taktéž jako některé výše zmíněné servery integrován do interface Seznamu). Je pravdou, že Stream.cz často propaguje mediální zoufalce typu Pavla Novotného, či Agáty Hanychové, ale najít se tady dá i spousta zajímavého. Doporučil bych například seriál „Jak se co dělá“, který vám osvětlí třeba výrobu piva, cédeček nebo podprsenek a rovněž zajímavý je i seriál „Rychlovky“, který je zasvěcený vaření. Sledovat jste tu ale mohli také populární adrenalinovou šou „Peklo s Landou“ a denně je tu nachystaný krátký šot o křestních jménech, který se nazývá „Kalendář Míši a Ríši“. Moderují ho pánové Genzer a Suchánek, ale míra vtipnosti seriálu díl od dílu klesá. Rovněž oblíbeným titulem je seriál „Gynekologie“ Petra Čtvrtníčka. Na Stream.cz můžete uploadovat videa i vy, stačí se registrovat, stejně jako na Youtube.com přes patřičný formulář,
18) – Atlas.cz
Česká trojka mezi vyhledávači, o které jsme si už trochu „pověděli“ v souvislosti s jejím partnerem Centrum.cz, ale hlavně jsme tento server rozebírali v pravidelných novinkách. Atlas je stejně jako Seznam.cz nebo Centrum.cz katalogovým vyhledávacím portálem, který má v sobě integrovaný také zpravodajský server, e-mail, mapy, slovníky, chat a mnoho dalšího. Atlas je rovněž domovskou základnou pro počeštěnou verzi slavného a oblíbeného komunikačního nástroje ICQ.com. Českou verzi najdete na icq.atlas.cz.
19) – Rapidshare.com
Nejoblíbenější úložna dat na internetu vůbec. Rapidshare.com vlastní německá firma, která má provozní prostory ve Švýcarsku. Její zisky plynou především z takzvaných „prémiových účtů“ (Premium Account), které jsou placené a které umožňují uživatelům stahovat z databáze rapidshare takřka bez omezení. Dřívější stahovací limit byl 25 GB na 5 dní a před nedávnem se tento limit zvednul na dvojnásobek, čili na 50 GB na 5 dní.
Firma Rapidshare.com má své zastoupení i v České republice a její prémiové účty prodává například server predplacenky.cz. Pokud vás ale zajímá, jak se takovýto server mohl propracovat mezi dvacítku nejúspěšnějších portálu v České republice, pak vězte, že největší popularitu má tento server zejména kvůli pirátství, které se v posledních letech „rozjelo“ právě především přes internetové úložny dat, kde je stahování oproti P2P sítím takřka bez rizik. V této souvislosti se také nedávno rapidshare.com dostal před soud s německým svazem autorů a vydavatelů hudby GEMA, který firma Rapidshare.com prohrála. Osud tohoto oblíbeného portálu je tak ve hvězdách a budeme si muset počkat, jak dopadne další série soudů, protože tato úspěšná společnost se jistě s prohrou nespokojí.
20) – Wz.cz
Velice oblíbený portál, který zajišťuje bezplatný hosting pro vaše stránky. Jeho obliba pramení především z krátké druhé části ve jménu adresy. Proto se velká většina uživatelů registruje právě zde. Je totiž lepší a hlavně jednodušší mít svou webovou adresu raději ve formátu „info-koktejl.wz.cz“ než jako například „info-koktejl.estranky.cz“.
Webzdarma nabízí kromě hostingového prostoru ve výši 500 MB také 50 MB schránku na e-maily nebo třeba 20 MB prostoru na databáze MySQL. A pokud by se vám ve vaší doméně nelíbilo právě „wz“, můžete si vybrat některou z dalších variant, jako je například „czweb, borec, chytrak, kvalitne, unas, prodejce, nazory“ a nebo oblíbené a taktéž krátké „xf“.
Největší slabinou u webzdarma.cz/wz.cz ale vždycky byla rychlost přístupu k hostingu, která bývala vskutku žalostná. Nevím sice, jak je to teď aktuálně, ale sám jsem měl u tohoto hostingového providera několikery stránky a jejich úprava byla vždycky neskutečným bojem a upload nových souborů se častokrát stával neřešitelným problémem. Jinak ale wz.cz nabízí celou řadu zajímavých služeb, a proto také uzavírá naší TOP dvacítku nejoblíbenějších portálů v České republice.
Závěr
Není bez zajímavosti, že internetová encyklopedie Wikipedia.cz, která je u nás velice populární se umístila až na 21. pozici (čili se do TOP dvacítky neprotlačila). Stejně tak se do finálové dvacítky neprodraly ani erotické stránky Freefoto.cz a ve třetí desítce zůstala i oblíbená Česko-Slovenská filmová databáze (www.csfd.cz). Dále stojí za zmínku 37. příčka, kterou obsadily stránky icq.com nebo 43. pozice, která patří komunitnímu portálu myspace.com.
Aktuální situace: